piątek, 25 lutego 2011

Kret w ogrodzie

Przy walce z kretem pamiętajmy, że jest to zwierzę pod ochroną. Kret odżywia się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Może je złapać dzięki czułemu słuchowi oraz włoskom czuciowym na pysku i ogonie. Jest bardzo pożytecznym uczestnikiem naszego ekologicznego życia ogrodowego.

Dla swojego siedliska, kret wybiera gleby żyzne i wilgotne, gdzie na głębokości 20-50 cm wykopuje podziemne tunele o średnicy 6 cm. Kret wypycha jednorazowo 100-150g ziemi tworząc w ten sposób kopce. Czasami kopce mogą mieć nawet wysokość 90 cm.


Elementy walki z kretem:

1. Montujemy odstraszacze wibracyjno-akustycznych (szklane butelki zakopujemy do połowy w ziemi, tak aby otwór był nad powierzchnią. Wiejący wiatr przy otworze zacznie wydawać wibrację w ziemi);

2. Krety nie lubią zapachu takich roślin jak:
Aksamitka, Wilczomlecz, Bazylia. W sklepach dostępne są także świece dymne odstraszające np. nornice.

Dla doświadczonych ogrodników, prawdą jest fakt, iż każdy kret przyzwyczaja się w krótkim czasie do wszystkiego co tylko ogrodnicy mogą zastosować. Ogólny czas tego przystosowania się zwierzęcia do Twoich działań to około 2-3 tygodni - wykorzystaj go dobrze.

Kret drąży tunele w poszukiwaniu pokarmu na głębokości do 50cm - do tej głębokości należy wykonać rów wzdłuż ogrodzenia tworząc trwałą barierę z ocynkowanej siatki. Przy tworzeniu nowego trawnika jest także możliwość wyłożenia całego terenu siatką, a następnie posypaniem jej ziemią i wysianiem nasion.