piątek, 11 marca 2011

Z myślą o Kasi - uprawiamy poziomki

Poziomki mogą być sadzone w miejscu wykluczającym przemarzanie roślin zimą i kwiatów wiosną. Roślin nie można uprawiać w miejscach podmokłych oraz tam, gdzie mogą się tworzyć zastoiska mrozowe. Doskonałymi miejscami mogą być np. łagodne wzniesienia. Poziomki nie są wybredne co do żyzności gleby, wymagają jednak, aby była ona w odpowiedniej kulturze (bez chwastów). Pod uprawę tych roślin nie nadają się gleby zbyt lekkie piaszczyste, gdyż występują w nich okresowe niedobory wody, którą trzeba uzupełniać podlewaniem, a także zbyt zlewne gliny, mady i iły, które utrudniają rozwój systemu korzeniowego, co w efekcie końcowym wpływa na zmniejszenie plonowania roślin do 50%, a nieraz i więcej. Gleby średnio zwięzłe i piaszczyste z domieszką w podłożu gliny lekkiej i średniej są najodpowiedniejsze.

Na rok przed sadzeniem poziomek dobrze jest sprawdzić odczyn gleby i jeśli pH jest niższe niż 5, glebę należy zwapnować. Podobnie wcześnie trzeba zniszczyć chwasty, zwłaszcza perz.

Najlepszym terminem sadzenia poziomek jest pierwsza połowa sierpnia. Jeżeli nie zdąży się posadzić roślin do września, lepiej będzie, gdy pracę tę wykonamy wczesną wiosną. Rozsada sadzona na wiosnę może nie mieć liści, lecz pąk powinien być zdrowy, a system korzeniowy silnie rozrośnięty. Poziomki sadzone późną jesienią owocują w następnym roku bardzo symbolicznie. Późny termin sadzenia powoduje słabe ukorzenienie się roślin, a w skutek ruchów gleby spowodowanych zamarzaniem jej przed zimą i rozmarzaniem po zimie część rozsady może być wysadzona na powierzchnię gleby, gdzie promienie słoneczne, wiatr i niedobór wody powodują zamieranie roślin.

Poziomki należy, w miarę możliwości, uprawiać w ogródku na wysokich zagonach, co chroni w pewnym stopniu przed niektórymi chorobami. Przede wszystkim jednak trzeba przestrzegać zasady, aby sadzonki pochodziły ze zdrowych mateczników.

Wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, trzeba z zagonu poziomek zgrabić zeszłoroczne liście, które są poniekąd wylęgarnią chorób i szkodników. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób czy szkodników, należy już w maju usunąć rośliny z objawami porażenia przez nicienie, wirusy czy roztocza.